Back to Blog

6 Adımda Kolay Boya Badana Nasıl Yapılır?

Published by Kolayboya on
6 Adımda Kolay Boya Badana Nasıl Yapılır?

Evini ya da ofisini kendi boyamak isteyenler için yapmaları gerekenleri adım adım listeledik.

Evimizi yenilemekten taşındığımız evi yenilemeye, temizlikten dekoratif ihtiyaçlara kadar boya badanaya düşündüğümüzden daha fazla ihtiyaç duyarız. Kimi zaman boya badanayı uzmanlara bırakırken kimi zaman ekonomik olmasından dolayı ya da tamamen keyifli olduğunu düşündüğünüz için kendiniz boyamak isteyebilirsiniz. Eğer siz de kendi evinizi ya da ofisinizi boyamak ve bu süreçten de keyif almak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu mini rehber tam size göre.

1. Ön Planlama Yapın

Öncelikle eviniz boyandıktan sonra nasıl görünmesi gerektiğini planlayın. Evinizi tek renk yerine farklı yaşam alanlarında farklı renkleri ya da belirli bölgelerde tek duvar farklı konseptleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca tavanınızın da yeni bir boyaya ihtiyacı olup olmadığını gözden geçirin. Tavan boyasına farklı bir bakış için tavan boyası önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Renginizi Seçin

Tüm renkleri incelemek ve renk kartelası üzerinden gitmek çok yorucu olabilir. Bu nedenle genel karakteristikler üzerinde düşünün; sıcak ya da soğuk bir görünüm mü? Daha nötr mü yoksa satüre edilmiş renk tonlarını mı tercih edersiniz? Ayrıca evde eşyalarınız varsa bu eşyaların seçeceğiniz tonlarla nasıl uyum içinde olacağını da düşünmeye çalışın. Eğer bunlar kafanızda netleştiyse yöneleceğiniz renkleri seçin ve tonlarını inceleyin.

3. Doğru Aletleri Alın

Boyama işlemine başlamadan önce mutlaka gerekli araçları edinin, her projede farklı gereksinimler olabileceği gibi olmazsa olmaz alterler bunlardır:

  • Boya
  • Rulo
  • Kıyafet ya da koruyucu (Eski ya da kullanmadığınız kıyafetler)
  • Fırçalar (Farklı boyutlard fırçalar)
  • Naylon muşamba ya da gazeteler
  • Karıştırıcı (Boyayı karıştırmak için kullanılacak)
  • Kova ya da benzeri
  • Bant (Belirli yüzeyleri korumak için)
  • Boya tepsisi (ruloyu kolayca kullanabilmek için)
  • Merdiven

4. Ne Kadar Boyaya İhtiyacınız Var?

Genel kanı 1 litre boyanın 6 metrekare alanı boyayacağıdır, yani 10 litre boya ile 60 metrekare alanı boyayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken duvarların ve kullanılacak boyanın tipine göre kaç kat boya yapılması gerektiğidir. Örneğin 40 metrekare alanı 3 kat ile boyamak istediğinizde izlemeniz gereken formul şu şekildedir: 40x3=120 metrekare. 120 metrekare / 6 metrekare (1 litre boyanın boyayabileceği alan) =20 litre boyaya ihtiyaç duyarsınız. Yine aynı hesaplar 100 metrekare bir ev için bu formüş ile 50 litre boyaya ihtiyaç duyarsınız. (100x3=300 metrekare. 300/6=50 litre boya)

Evin metrekaresini hesaplarken duvar yüzeylerini net hesaplamak önemlidir, kapı pencere gibi alanlar boyanmayacağı için yüzey alanından çıkarılmalıdır. Şunu bilmek gerekiyor ki, boyanın az kalmasındansa daha fazla olması hem boyama işleminde hem de daha sonrasında faydalı olacaktır. Artan boyayı daha sonra gerekli olması durumunda kullanmak için saklayabilirsiniz.

5. Odayı Hazırlayın

Eğer eşyalı odayı boyuyorsanız ve eşyaları odadan çıkarmanız mümkün değilse eşyaları odanın ortasında en az yer kaplayacak şekilde bir araya getirin. Bir araya getirdiğini eşyaları koruma altına almak adına naylon muşamba ile detaylı şekilde kapatın. Evin belirli köşelerini bantla kapatın, ayrıca zeminleri de damlama ve boya sıçramalarından koruyacak şekilde örtün. Eviniz eşyasız olsa dahi zemini örtmeniz sizin için faydalı olacaktır. Fiş yuvalarını ve ışık anahtarlarını bantla kapatın ayrıca tavan boyası yapıyorsanız avizeyi de koruma altına almayı unutmayın. Bantı iyi şekilde yapıştırmak boyanın alta ve kapadığınız alana sızmaması için oldukça önemli.

6. Boyaları Hazırlayın ve Boyayın

Boyayı bir seyreltici ile karıştırmanız gerekiyorsa ekleyip ahşap bir karıştırıcı ile karıştırın. Boya kapları yeterince büyük değilse daha büyük bir kovada karıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Boyama işlemini planlayın ve hangi aracı kullancağınızı belirleyin. Duvarları yukarıdan aşağı boyamaya özen gösterin, bu saydedeboyanın akma ihtimalini de göz önünde bulundurmuş olursunuz. Unutmayın açık renkleri koyu renklerle kapatmak daha kolaydır ancak koyu renkleri açmak istediğinizde birden çok kat atmanız faydalı olacaktır.

Back to Blog