Back to Blog

Beyaz Duvar Boyası Seçerken Önemli 5 Nokta

Published by Kolayboya on
Beyaz Duvar Boyası Seçerken Önemli 5 Nokta

Beyaz renk tonları son yıllarda evlerde sevilen renklerden. Aydınlık ve ferah bir ortam yaratması ve hemen her dekorasyona uyum sağlaması en önemli tercih sebeplerinden sayılabilir. Siz de beyazın büyüsüne kapılanlardan mısınız? Ancak bu kararı verdiyseniz unutmamanız gereken temel bir kural var:

Beyazdan beyaza fark vardır!

Evet doğru okudunuz. Beyaz hep tek bir renk olarak kabul edilir, ancak boya aleminde beyazın binbir tonu vardır diyebiliriz. Peki sizin beyazınız hangisi? Beyaz duvar boyası tonu seçerken dikkat etmeniz gereken 5 noktadan bahsetmek istiyoruz.

1. Farklı Alt Tonlara Dikkat !

Beyaz rengin yüzlerce farklı alt tonu olduğu söyleniyor. Soğuk beyaz dediğimiz beyaz tonun içinde, mavi, gümüş ve mor alt tonları bulunur. Bunların sarı, kahverengi veya turuncu renklerle karışımı beyaz tonunu verir.

Sıcak ve soğuk beyazları karıştırmak, bir odayı uyumsuz hissettirir. Bu nedenle, sıcak veya soğuk beyaz tonlarından sadece birini seçin, ardından tüm oda boyunca bu alt tonu kullanın.

Kapılar ve pencereler ne renk?

Boyama işine başlamadan önce en sevdiğiniz beyaz tonunu odadaki mevcut beyaz unsurlarla karşılaştırmalı ve ardından net bir şekilde öne çıkıp çıkmayacağına veya mevcut beyazla tam olarak eşleşmeye çalışıp çalışmayacağınıza karar vermelisiniz.

Odada hangi mobilyalar var?

Odanız nasıl görünmeli ve hangi mobilyaları planladınız? Bir odanın etkisi her zaman tüm bileşenlerin etkileşiminden kaynaklanır. Mobilyanız aynı zamanda doğru duvar rengini (beyaz) bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Çok fazla beyaz monoton ve sıkıcı görünebilir. Farklı bir oda tasarımı için iyi bir renk dengesi gereklidir.

Tutarlı bir alt ton, alanınızın koordineli ve rahat görünmesini sağlayacaktır.

2. Doğru Aydınlatmayı Seçin

Seçeceğiniz aydınlatma duvardaki beyaz rengi de etkileyecektir. Doğal ve yapay aydınlatma bile beyazın tonunda değişik bir görünüme neden olur. Eğer beyaz boyanız gözünüze seçtiğiniz zamandakinden farklı geliyorsa aydınlatmanızı bir gözden geçirin.

İyi haber şu ki, boyadıktan sonra bile aydınlatma armatürlerinizi ve ampullerinizi ayarlayarak bunu düzeltebilirsiniz. Işık Kelvins cinsinden ölçülür. Daha yüksek Kelvins daha soğuk ışıklar demektir; daha düşük sayılar size daha sıcak ışıklar verir.

Bu ölçümü bulmak için ampul ambalajınıza bakın (genellikle K olarak kısaltılır).

3. Nasıl bir ruh hali elde etmek istiyorsunuz?

İster ferah bir yatak odası isteyin, ister okuma köşenizdeki işinize konsantre olmak isteyin - odanın istenen etkisi hakkında birkaç temel düşünce, beyaz duvarlar için doğru gölgeyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Neşeli bir oda atmosferi için hassas bahar renkleriyle renklendirilmiş beyaz tonlar doğru seçim olurken, gri veya mavi ile renklendirilen beyaz ise oldukça soğuk bir atmosfer yaratır.

4. Pencereler hangi yöne bakıyor?

Odadaki doğal ışık koşulları, duvar rengini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biridir. Büyük ve güneye bakan pencereler ile odaya çok fazla doğrudan güneş ışığı girer. Böyle bir ortamda, neredeyse tüm beyazlar neşeli ve arkadaş canlısı görünür, bu yüzden mavimsi bir tonla soğuk beyaz tonlar burada iyi çalışır.

Ancak kuzeye bakan bir odada işler hızla farklı görünür. Doğrudan güneş ışığı tamamen yoktur; beyaz bir duvar hızla soğur ve itici olur. Buna karşı koymak için daha sıcak renkler ve dolayısıyla beyaz tonlar kullanmalısınız.

5. Oda ne zaman kullanılıyor?

Günün hangi saatlerinde odadasınız? Gündüz mü yoksa akşam mı? İkincisi söz konusuysa, beyaz duvar rengi yapay ışıkla uyumlu olmalıdır! Çünkü ışık kaynaklarınızın renk sıcaklığı bazen beyaz duvarları tamamen farklı gösterir. Seçtiğiniz beyazın yapay ışıkla hala istenen etkiye sahip olup olmadığından emin değilseniz, duvara veya duvarın önünde tuttuğunuz büyük beyaz kartona bir renk alanı boyayın. Etkiyi bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Alan en az bir A3 sayfası boyutunda olmalıdır.

Birkaç beyaz ton ve uyumlu olduğu yerler

Hassas Beyaz: Bu, alt tonu olmayan gerçek bir kış beyazıdır. Herhangi bir boya rengiyle eşleşir ve neredeyse her alanda işe yara. Oturma odası harika bir başlangıçtır.

Alçı: Daha sıcak tonlarla çalışan ve koyu yeşil ile güzel olan kırmızı alt tonlu soluk, gri-beyaz.

Ticari Beyaz: Çok fazla güneş ışığına sahipseniz, koyu kahverengi alt tonlu bu soluk gri-beyazı seçin. Daha derin tonlu yeşil duvarlarla eşleştirin.

Gümüş Tüy: Ametist alt tonlu narin bir beyaz. Bu beyaz boya rengi boşluklar açar ve onları sıcak hissettirir. Daha derin boz renkleri veya mavi tonlarla eşleştirin.

Antik Beyaz: Bu karamel beyazının bronz bir alt tonu vardır. Herhangi bir odada zarif bir tarihsel tarz yaratmak için gri veya bej ile eşleştirin.

Beyaz duvar boyası renk kodları:

En sevdiğiniz beyazı tam olarak bulamadınız mı yoksa mükemmel beyaz boya rengiyle ilgili daha fazla fikir mi arıyorsunuz? İşte size farklı boya markalarından birkaç beyaz renk kodu:

 

Marshall beyaz renk kodu - 1119

Dyo beyaz renk kodu - 0142

Dyo beyaz renk kodu - 7963 (Karışık beyaz)

Polisan beyaz renk kodu - 1570

Back to Blog