Back to Blog

Boyacı ustası seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Published by Kolayboya on
Boyacı ustası seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Boya badana kararı verdikten sonra en önemli soru evinizi kimlerin boyayacağı. Boyacı ustası bulurken pek fazla seçeneğiniz olmuyor, ve önünüze ilk gelen veya en ucuz fiyat söyleyen boyacı ile çalışmaya karar verebiliyorsunuz. Evinizi veya iş yerinizi boyatmak, her zaman yaptığınız bir iş olmadığından dolayı, bu konuda kararsız kalmanız da çok normal. Üstelik maliyet pek az olmadığı için işin ucuzuna kaçmak çoğu zaman en doğru yöntem olmayabiliyor. Bir kere yaptırıp, iyi ve güvenilir bir hizmet almak daha doğru bir yöntem.

Kolayboya'da en usta boyacıları ekibimize katmak için uyguladığımız sürecin bir kısmını sizlerle de paylaşalım;

- Öncelikle tanımadığınız birileri evinize gireceği için, özellikle de eşyalı bir ev boyatacaksanız, mutlaka evinize gelecek ekibin isim soy isim, TC kimlik numarası ve ikametgah bilgilerini alın. Hem olası bir aksilikte kullanabilirsiniz hem de caydırıcı olur.

- Boya badana ekibine kaç senedir bu işle uğraştığını sorun. 3 seneden uzun süredir bu işle uğraşıyorlarsa en az 3 tane sürekli müşterileri oluşmuştur. 3 tane müşterisini iletişim bilgileri ile referans vermesini isteyin, akrabaları olmamalarına dikkat edin.

- Okul, hastane, fabrika boyama gibi işlerde çalışıp çalışmadıklarını sorun, eğer büyük işlerde çalışmışlarsa işlerini zamanında bitirme alışkanlıkları oluşmuştur. Her sene boyadıkları bir iş yerinin referansını isteyin.

- Boyanacak alanın temizliği ile ilgili ne gibi önlemler aldıklarını sorun. Bantlama tekniği ve örtü kullanmıyorlarsa boya sonrasında evde büyük bir temizliğe girmeniz gerekebilir. Eşyalı evlerde geri dönülemeyecek zararlar da oluşabilir.

- Bir boyacı evinizle ilgili size ne kadar çok soru soruyorsa o kadar iyi bir boyacıdır. Doğru sorular sorulduğunda, boya badana fiyatı doğru verilir ve sonrasında sürprizlerle karşılaşma olasılığınız daha düşük olur. Boyacı ile anlaşırken yapılan en büyük hatalardan biri, en ucuz fiyata yönelmektir. Bir çok boyacı önce fiyatı düşük verip işi aldıktan sonra, iş sırasında fiyatları artırmaktadır, buna dikkat edin. Boyacınız size şu soruları mutlaka soruyor olmalı; oda sayısı, metrekare, bina yaşı, daha önce hangi tip boya kullanıldığı, en son ne zaman boyandığı ve boyanın rengi, duvarda rutubet, akıntı veya küflenme olup olmadığı, çocuk odası var mı gibi sorular geliyorsa doğru yoldasınız.

- Boyacı ustası seçerken sizin de ne istediğiniz konusunda kafanız net olmalı. Evinizi neden boyatıyorsunuz? Kiracınız mı çıkıyor, yoksa temizlik için mi boyatıyorsunuz, ya da evinizi mi güzelleştirmek istiyorsunuz, belki de yeni çocuğunuz oldu ve hijyen sizin için üs düzey önemli. Bunların yanıtlarına göre tercihleriniz değişebilir.

- Ustanın hangi boya markasını kullandığını ve neden bunu tercih ettiğini mutlaka sorun. Boya markası seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusundaki yazımıza buradan göz atabilirsiniz. Anlaşma sonrasında ev boyanırken doğru boya markasının ve çeşidinin kullanıldığından emin olun.

- Eğer hizmetten memnun kalmazsanız ne gibi haklarınız olduğunu öğrenin. Boya badana işi zahmetli, zorlu ve ustalık gerektiren bir iş. Memnun olmadığınızda, tekrardan büyük bir maliyetin altına girmek ya da duvarlarını beğenmediğiniz bir evde yaşamak durumunda kalabilirsiniz.

- Renk seçiminize özellikle dikkat edin. Renkler, işin doğası gereği bilgisayar ekranı, üzerine basılan materyel(kartela), sürülen duvar, duvarın aldığı ışık gibi bir çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Kartelada gördüğünüz renk duvarda farklı renk, hatta aynı evde başka ışık almayan bir duvarda daha farklı renk gibi gözükebilir. Eğer renkler konusunda hassassanız, boya yerine gidip gün ışığında renkleri test ederek karar vermeye çalışın. Renk seçiminde %1-10 arası oluşan ton farkları makul olarak karşılanır.

- Eğer saten boya, ipek mat boya ve italyan tarz dekoratif boyaları tercih edecekseniz, bu konuda çalışmış ve size uygulama örnekleri gösterebilecek ustalarla çalışın.

Farkındayız yazı biraz uzun oldu ama boyacı seçimi hakkaten önemli, çünkü yanlış kararın maliyeti sizin için büyük olabilir, yaşayacağınız stres de cabası. Kolayboya olarak sizi bütün bu zahmetli süreçlerden kurtararak, evinizi kolayca, uygun fiyata ve güvenle boyatmanızı sağlamak için varız. En usta boyacıları kadromuza katıyor, memnuniyet garantili hizmet veriyoruz. Kolayboya'da hizmetten memnun kalmazsanız, evinizi siz memnun kalana kadar ek ücret talep etmeden boyuyoruz. Hızlı ve güvenilir boya badana teklifi almak için tıklayın.

Back to Blog