Back to Blog

Çocuk Odası Boya Tercihi

Published by Kolayboya on
Çocuk Odası Boya Tercihi

Konu çocuk odasını boyatmaya geldiğinde evimizi boyatırken yaptığımız tercihleri bir kenara bırakarak daha sağlıklı olması için farklı opsiyonlara yöneliriz. Her ne kadar ev genelinde daha dayanıklı boya türlerini tercih ederken çocuk odalarında kullandığımız boyanın sağlıklı olması bizim için daha önemlidir. Peki sağlıklı derken neyi kastediyoruz?

Sağlıklı boya denilince aklımıza öncelikle boya uygulandığında ve sonrasında kimyasal kokuyu etrafa yaymayan aynı zamanda da nefes alabilen boya türleri geliyor. Son dönemlerde silinebilir dayanıklı yapısı ve kolay uygulanabilirliği ile silikonlu boyalar daha popüler hale gelmeye başladı ve plastik (su bazlı) boyaları tahtından etti. Hem kolay kuruyan hem de uzun ömürlü olan silikonlu boyalar belirli dönemlerde nemli bezle silindiğinde ilk günkü kadar güzel görünebiliyor.

Plastik yani su bazlı boyalar her ne kadar silinebilir olarak lanse edilseler de silikon boyalar kadar temizliğe dayanıklı değildirler, bu nedenle bazı ebeveynler çocukların duvarları kirletme ihtimaline karşı silikon boyaya yönelebiliyorlar. Ancak plastik boyaların hava alabilir yapıda olması odada kirli havanın hapsolmasını silikon boyalara göre daha iyi engellerler. Bu sayede daha temiz hava koşullarının oluşmasına olanak sağlayarak daha sağlıklı bir ortam yaratmış olurlar.

Çocuk odası için boya tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Siz de evinizin boyasını yeniliyor ya da çocuk odası için bir boya türü tercih etmeye çalışıyorsanız özellikle aşağıda sıraladığımız nedenleri göz önünde bulundurarak bir tercih yapabilirsiniz. Aynı zamanda diğer odaların ihtiyaçlarına göre farklı opsiyonlara yönelerek eviniz için en doğru koşulları ve atmosferi de yaratabilirsiniz.

  • Boyanın hava geçirgen özelliğinin olması yani nefes alabilir türden olması.
  • Hızlı kuruyabilen kokusuz yapıda olması.
  • Renkleri canlı ve güçlü göstermesi.
  • Silinebilir yapıda olması.

Daha önce de bahsettğimiz gibi her ne kadar silikon boyalar kadar dayanıklı olmasada yukarıdaki birçok özelliği bünyesinde barındırması nedeni ile plastik boya (su bazlı) hem nefes alabilir yapıda olması hem de hızlı kuruyarak koku bırakmaması nedeni ile çocuk odaları için daha sağlıklı bir opsiyondur. Aynı zamanda farklı yapıda tavan boyası ile odayı daha çok nefes alabilir hale getirebilirsiniz.

Sağlıklı boya nedir?

Bildiğiniz üzere boyalar ciddi oranlarda kimyasal bileşenler içerebilmektedir. Boyanın içeriğinde VOC (Uçucu organik madde) ve koruyucu kimyasal maddeler olması iç cephelerde odaya kimyasalların belli miktarda yayılması anlamına gelir. Her ne kadar yasalar bu maddelerin insan sağlığına zarar vermeyecek kadar kullanılması koşulunu getirse de yine de boya içeriğinde yer almaktadır. Bu nedenle bu tür kimyasal maddeleri içermeyen doğal duvar boyaları geliştirilmiştir. Genelde su bazlı olarak üretilen bu tür boyalar VOC ve koruyucu kimyasallar içermezler ve farklı türden akrilik bağlayıcılar kullanılarak kimyasalların insan sağlığına olan etkilerini düşürmektedir.

Bu tür doğal boyaların avantajlarına ve dezavantajlarına gelecek olursak:

  • İnsan sağlığına zarar veren kimyasallar içermediği için iç cephenin hava kalitesini arttırır.
  • Canlı renkler içerirler ve örtücü yapıdadırlar.
  • Her ne kadar doğal olsalar da içeriğinde yine kimyasal bileşenler bulunmaktadır ve alerjisi olan bireylerin dikkatli olmaları gerekmektedir.
  • Diğer boyalara göre daha az ekonomik ve uygulaması zor olabilir.

Siz de kolayboya ile tanışın rahat edin, anahtar teslim boya badana hizmeti ve kaliteli boyacılar ile çalışma fırsatı için kolayboya boya badana teklifi alın.

Back to Blog