Back to Blog

Dekoratif Boya

Published by Kolayboya on
Dekoratif Boya

Son zamanlarda özellikle de hayatımızda önemli yer edinen evlerimize güzellik ve şıklık katma adına birçok farklı sektörde olduğu gibi ev boyalarında da yenilikçi yaklaşımlar görmekteyiz. İtalyan boya ya da sedefli boyalar olarak karşımıza çıkan bu boya türleri eskiden kullanılan duvar kağıtlarının yerini alarak oldukça şık ve stil sahibi duvarlar elde etmemize olanak sağladı. Bu tür boyalar dekoratif anlamda mekana şıklık ve tarz katarken aynı zamanda uzun ömürlü olmaları ile de dikkat çekerler. İlk başta diğer boyalara göre fiyatları biraz daha yüksek olan dekoratif boyalar uzun ömürlü olmaları nedeni ile de orta ve uzun vadede ekonomik kabul edilebilirler.

Uygulanacak yüzeyin türünden genişliğine kadar birçok etmenin önemli olduğu dekoratif boyaların aynı zamanda mekanda kullanılan eşyalarla da uyumlu olması çok daha iyi sonuç elde edebilmek adına önemlidir. Genellikle daha koyu renk eşyalarla tercih edilen italyan boya daha desenli ve tamamlayıcı biz çözüm arandığında yerini sedef boyaya bırakmaktadır. Bu boyalara nazaran daha kolay kullanım sunan saten boya ise en yoğun tercih edilen dekoratif boya olarak gösterilebilir.

Dekoratif boya türleri nelerdir?

Türkiye'de dekoratif boya arayanların son dönemde sıklıkla tercih ettiği boya modelleri arasında saten boya, sedef boya ve italyan boya gösterilebilir. Birbirinden farklı özellik ve uygulama teknikleriyle ayrışan bu boya türleri tasarıma önem veren insanlar için çok yaratıcı olanaklar sunmaktadır. Tasarımın yanı sıra dayanıklı olmaları edeni ile ev dışında ofis ve işyerlerinde de sıklıkla tercih edilen bu modeller uzman boyacılar tarafından uygulandıklarında istenilen sonucu verirler.

Saten Boya

Hem dekoratif hem de yarı mat özelliği ile lekelere karşı dirençli yapısı ile tercih edilen saten boya kolayca temizlenebilmektedir. İşçiliği ve maliyeti diğer boya türlerine göre pahalı olan saten boya iç mekanlarda oldukça şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Sentetik ve su bazlı olarak iki şekilde karşımıza çıkan saten boya halk arasında yarı mat boyalara verilen addır. Silinebilir olmasının yanı sıra hataları örten ve gizleyen bir nitelikte olması nedeni ile dekoratif amaçlı olarak tercih edilmektedir. Silinebilir su bazlı modelleri son dönemde rağbet gören saten boya silindiğinde boyanın zarar görmesini engeller ve ışıkta canlı bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Sedef Boya

Özellikle duvar kağıtlarını tahtından eden sefed boya birbirinden güzel desenli boyalar yapmanıza olanak sağlamaktadır. Oturma odalarından çocuk odalarına kadar aldığınız mobilyalarla uyumlu özel desenler uygulayabileceğiniz bu boya odanıza ve yaşam alanınıza şıklık ve güzellik katar. Yalnızca uzman boyacılar tarafından uygulanabilen sedef boya uygulanacak yüzeyin özenle temizlenmesi ve su bazlı boyaların kullanılmasından sonra ancak uygulanabilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra sedef kalıbı ile denemeler yapıp en iyi sonucu elde ettikten sonra sedef boya uygulanmalıdır. Birbirinden fakrlı desn ve modelde üretilen sedef boyalar eşyalarınız ve duvarınızla uyumlu olarak tercih edildiğinde harika sonuçlar sunar.

İtalyan Boya

İtalya kökenli olan bu boya türü özellikle dekoratif amaçlı olarak kullanılmakta ve sunduğu farklı desen ve görünüm opsiyonları ile özellikle ofisler, restauranlar ve özel bir dekor isteyen evlerde tercih edilmektedir. İhtiyaç ve tipe göre farklı uygulama teknikleri kullanılan İtalyan boya uzun ömürlü ve şık bir boya türüdür. Yüzlerce faklı desende boya yapma imkanı sunan italyan boya metal, altın kaplama gibi görünümler de verebileceğiniz bu boyada her uygulamada birbirinden farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu kadar çok desen özelleştirmesi sunduğu için tercih edilen italyan boya dayanıklı yapısı sayesinde halka açık yerlerde de tercih edilmektedir.

Dekoratif Boya Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle dekoratif amaçlı boya uygulamalarının uygulama zorluğu ve estetik olarak öneminden dolayı usta boyacılar tarafından profesyonel şekilde uygulanmasını öneriyoruz. Birçok boya uygulamasında olduğu gibi dekoratif boyaların uygulanması esnasında uygulanacak yüzeyin temiz olması ve hatalardan arındırılmış olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra dekoratif boya tercihlerinizde prova ya da ufak denemeler yapmanız alacağınız sonucun en iyi olmasında etkilidir. Bu sayede istediğiniz atmosferi işlem tamamlanmadan gözünüzde canlandırabilir, doğru renk tercihleri ile de istediğiniz atmosferi sağlayabilirsiniz.

Back to Blog