Back to Blog

En iyi boya markası hangisi?

Published by Kolayboya on
En iyi boya markası hangisi?

Ev boyama kararı verildikten sonra seçim yapmanız gereken önemli konulardan biri de, hangi boya markasını kullanacağınız. Geçmiş zamanlarda boya markası seçimi daha çok boyacı ustalarına bırakılırken, günümüzde evini boyatacak olanlarda bu kararı almaya başladı.

Türkiye'de üretim yapan toplam 300 civarında boya üretim firması bulunmakta. Sektörün gelişmişliğini, Avrupa'da boya üretilen ülkelerde hacim olarak 6. sırada olmamızdan anlayabiliriz. Yine bir çok boya üreticisi Türkiye'nin en büyük sanayi şirketlerinin listelendiği İSO 500 listesinde kendine yer buluyor. Türkiye boya pazarı ve gelişimi ile ilgili daha detaylı bir araştırma için tıklayınız.

Polisan, Filli Boya, Marshall, Dyo markaları aşağı yukarı eşit bir şekilde pazarın %80'ini oluşturuyor. Bu markaların bir çoğunun da yabancı ortakları mevcut. Boya sektörü, ülkemizin gurur duyması gereken en gelişmiş sanayilerimizden. Markaları biraz daha yakından inceleyelim;

Filli Boya: 1988 yılında kurulan firmanın, dünya genelinde 25.000 çalışanı bulunan Japon devi Nippon Paint ile ortaklığı var. 10 kasımda yayınladığı duygusal reklam filmleri ile öne çıkan marka, özellikle kadın tüketiciler tarafından seviliyor.

Boya Çeşitleri:

Alpina Serisi:

  • Alpina Tek: Yarı mat ve tam silinebilir özelliktedir. Su bazlı olduğu için koku yapmaz ve doğa dostudur.
  • Alpina Silan: İpeksi mat ve tam silinebilir özelliktedir. İpeksi mat aynı zamanda saten boya olarak da anılmaktadır. Saten boyalarda iyi sonuç alınması için yüzeye mutlaka astar uygulaması yapılması gereklidir, bunu boyacınıza sormayı unutmayın. Astar uygulaması, hem uygulama hem de kuruma süreleri ile birlikte işçiliği de artırdığından saten boya uygulamaları maliyeti en yüksek premium boya uygulamalarıdır. Su bazlı olduğu için koku yapmaz ve doğa dostudur.
  • Alpina Max: Soft mat dokusu daha yumuşak bir görünüm sağlar. Su bazlı olduğu için koku yapmaz ve doğa dostudur.

Momento Serisi

  • Fiili Boya Momento serisinin su bazlı olmasının yanında en önemli özelliği, çeşitli temizlik malzemelerle defalarca silinse bile herhangi bir sorun çıkarmaması. 2020 Corona salgını zamanında piyasaya sürülen ürünü, hijyen hassasiyeti olanlar kullanıyor. Momento serisi de yarı mat, ipeksi mat ve soft mat seçenekleri ile satışa sunulmuş.

Polisan: 1985 yılında boya üretimine başlayan marka, Türkiye'nin en büyük boya üreticilerinden biri haline gelmiştir. Markasını evinizin kozmetiği Home Cosmetics olarak konumlandırarak, ev boyamanın sadece temizlik için değil aynı zaman dekoratif bir fayda sağladığını da müşterilere anlatmıştır. Polisan firması da 2016 yılında yine bir Japon Boya devi Kansai Paint ile ortaklık yaparak önemli bir başarıya daha imza atmıştır.

Boya Çeşitleri

Elegans Serisi

  • Anti Aging Yarı Mat: Silinebilir, antimikrobiyel, mantar ve küf önleyici . Su bazlı olan boya, özellikle banyo ve mutfak gibi hijyen gereksiniminin yüksek olduğu bölgelerde tercih ediliyor.
  • Elegans Extra: Silinebilir, antimikrobiyel, mantar ve küf önleyici ve su bazlı olan boya, mat, yarı mat ve soft mat doku seçenekleri ile tercih edilebiliyor.

Marshall: 1954 yılında kurulan Türkiye'nin bir diğer önde gelen boya firması Marshall da, 1998 yılında dünyanın en büyük boya üreticilerinden AkzoNobel tarafından satın alınmıştır. Marshall kuruluş yılı itibarıyla Türkiye boya sektörüne öncülük etmiştir.

Boya Çeşitleri:

  • Antibakteriyel Hijyen: Yarı mat, tam silinebilir özellikte, antibakteriyel su bazlı bir üründür. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olup bakteri oluşumunu %99 önler.
  • Pastel Serisi: Solvent Bazlı, Yüksek kaliteli, iç ve dışta beton, ahşap, metal, alçı, sıva vb yapı malzemelerinde uygun olan pastel serisi mat ve yarı mat seçenekleri ile satışa sunuluyor.

DYO: 1953 yılında fabrikasının temelini atan Dyo markası boya sektörünün öncü sanayicilerinden. Yaşar Holding altında faaliyet gösteren Dyo, borsaya açık bir şirket. Boya sektörünün büyük oyuncularından tek yabancı ortağı olmayan firma konumunda.

Boya Çeşitleri:

Nanoipekmat: Işıkta kendini temizleyen teknolojisi ile, is, sigara gibi lekelerin oluşumunu geciktirir. Su bazlıdır, antibakteriyel, küflenmeye karşı dirençlidir.

Dinamik Mat: Kokusuz ve su bazlı olan boya, çevre dostu. Tam silinebilir özelliği ve mat rengi ile dingin görünümlerden hoşlananlar için.

Sonuç:

Yazımızdan da anlayacağınız şekilde Türkiye'de boya sanayi oldukça gelişmiş durumda ve 50 seneyi aşkın deneyime sahip oldukça iyi boya markalarımız var. Bu markaların ürünlerinden ihtiyacınız ve zevkinize uygun özellikteki ve renkteki ürünlerden herhangi birini kullanırsanız memnun alıcı sonuçlar alırsınız.

Evinizi veya iş yerinizi boyatırken, istediğiniz sonuca ulaşmadanızdaki en önemli noktalar, boyanın uygulanacağı zeminin ve verilen boya badana hizmetinin kalitesi. Kaliteli bir sonuç almak için duvarlarınız, boyanın özelliklerini gösterecek işlemlerden geçmeli. Seçeceğiniz markasını kalitesi belli bir standarttayken alacağınız boyacı hizmetinin kalitesi ise oldukça farklılık gösterebilir. Kolayboya olarak sunduğumuz profesyonel boya hizmetlerimizden yararlanarak usta boyacılardan en kaliteli boyacı hizmetini alabilirsiniz.

Back to Blog