Back to Blog

Ev Badana Boya Renkleri Seçim Rehberi, 50 Farklı Renk

Published by Kolayboya on
Ev Badana Boya Renkleri Seçim Rehberi, 50 Farklı Renk

Duvar Boyası Renginin Psikolojimize Etkisi Ve Odalara Uygun Renkler

Seçtiğimiz duvar boyası renginin psikolojimiz üzerinde çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? En sevdiğimiz renkler kim olduğumuzu gösterir - ve ruh halimizi etkiler. Kendi dört duvarımızda hangi renkleri seçeceğimize o yüzden çok iyi düşünüp karar vermeliyiz.

Renkler sağlığınızı nasıl etkiler?

Evinizi dekore etmek için seçtiğiniz badana boya renkleri zevkinizi ve yaratıcılığınızı yansıtır ve her odaya ayrı bir “hava” vermenizi sağlar. Ancak seçtiğiniz ev boyası renklerinin, refahınız ve ailenizin sağlığı üzerinde de etkisi vardır.

Evinizdeki görsel konfor, göze hoş gelen bir ortamda olmaktan çok daha fazlasıdır. Bizi çevreleyen şeyin, hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak düşünme, hissetme ve hareket etme şeklimiz üzerinde derin bir etkisi vardır. Çevremizdeki renkler ruh halimizi ve sağlığımızı etkiler. Buna evimizdeki duvar renkleri de dahildir.

Bu nedenle dekorasyon yaparken akıllıca bir seçim yapmak önemlidir. Renkler ve algı öznel olma eğilimindedir ve uyandırdıkları duygular kişiseldir ve deneyiminizle bağlantılıdır. Bu nedenle, tasarım trendlerini körü körüne takip etmek yerine renklerin size verdiği hisleri düşünmek önemlidir. Geleneksel renklerin tetiklediği duygusal tepkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ev boya renkleri ile uğraşmadan önce verdiğimiz bilgileri okumanızı tavsiye ederiz. Hangi renklerin hangi odaya en uygun olduğuna dair ipuçlarımız, kendi dört duvarınızdaki refahınızı artırmanıza yardımcı olacak.

Duvar Boya Renkleri 2020

Evdeki belirli odalar için hangi duvar renklerinin uygun olduğu ve refahınızı nasıl etkilediği ve artırdığı ipuçlarını incelemeden önce, duvarlarınızdan size yansıyan renklerin tetikleyebileceği duygusal reaksiyonlara bakalım. Her rengin etkileri birbirinden farklıdır.

Kırmızı duvar rengi

Kırmızı uyarıcıdır, iç ateşi, enerjiyi depolar ve canlılığı arttırır. Kırmızı görme, artan nabız, kan basıncı ve artan uyarılma ile fiziksel bir etki ile ilişkilidir: her sosyal alan için iyi bir seçimdir. Ancak oturma veya yemek odası; ve yatak odalarında kırmızıdan kaçının. Yatışmanızı ve rahatlamanızı engeller.

Yeşil duvar rengi

Yeşil, denge ve doğa ile ilişkilidir. Yeşil daha sakin, bastırılmış ve güçlendirici duygular yaratır. Göz için ferahlatıcı renk, konfor ve huzur yaratır – toparlanmak, huzur bulmak veya yatışmak için mükemmeldir.

Mavi duvar rengi

Mavinin yumuşak varyasyonları içinizi huzurla doldurabilir ve sakinleştirici, dingin bir etki yaratabilir. Renk sakinliği aşılayabilir, daha iyi nefes almanızı sağlayabilir ve konsantre olmanıza veya uyumanıza yardımcı olabilir. Yaz için harika bir ferahlık verir, ancak kış aylarında mavi renk bir odayı daha da soğuk gösterebilir. Mavi entelektüeldir, zihnin rengi olarak kabul edilir. Gücü vurgular, net düşünme ve iletişimi teşvik eder.

Sarı duvar rengi

Güneş ışığının rengi; Sarı sizi aydınlatır, ısıtır ve sıcak bir karşılama gibidir: çok duygusal bir renktir. Dikkatli olun! Çok fazla sarı "çığlık atan" etkiye sahip olabilir ve hayal kırıklığına hatta öfkeye yol açabilir. Doğru ölçülerde kullanılırsa; mutluluk, güven, iyimserlik, kendine saygı, yaratıcılık ve samimiyeti yansıtabilir.

Kahverengi Duvar Rengi

Kahverengi bir oda rahat, samimi ve güvenli hissettirebilir. Renge bağlı olarak, renk çikolata, kahve veya toprakla ilişkilidir ve topraklama ve destekleyici bir etkiye sahiptir. Aidiyet, güvenilirlik ve yakınlık duygusu yaratabilir. Ayrıca bir odayı daha koyu hale getirebilir.

Mor duvar rengi

Maneviyat, zenginlik ve kraliyet yaşam sembolü. Zengin mor tonların dramatik bir etkisi olabilir. Mor uygulayarak bir odaya lüks bir hava verebilirsiniz. Menekşe rengi farkındalığı arttırır, düşünmeyi ve yansımayı çağrıştırır ve yaratıcılığı uyarır. Çalışma için en uygun renktir, ancak yatak odası için değil.

Turuncu duvar rengi

Kırmızı ve sarının bir kombinasyonu olarak, turuncu davet edici ve uyarıcıdır - özellikle iştahı uyarır çünkü ilk anda meyve ile ilişkilendirilir: yemek odası veya mutfak için uygun bir seçimdir. Portakal soğuk, karanlık odalarda veya kışın enerjiyi artırmak için mükemmeldir. Konfor, sıcaklık, güvenlik, tutku ve duygusallık sunar.

Pembe duvar rengi

Kırmızının tonlarından biri olarak, pembe fiziksel bir etkiye sahiptir, ancak uyarıcı yerine yatıştırıcıdır. Pembe genellikle kadınsı bir renk olarak adlandırılır, besleyici, sıcaklık, sakinlik ve sevgi aşılar. Pembe güçlüdür, ama çok fazlası ilerlemeyi engelleyici bir özelliğe sahiptir.

Siyah duvar rengi

Siyahın güçlü, dramatik etkileri olabilir. Kahverenginin etkisine benzer bir zarafet veya rahatlık yaratabilir. Açıklık, zarafet, çeviklik ve ciddiyeti iletir. Öte yandan, siyah melankolik, kasvet veya esaret ile ilişkilidir. Siyah yüzeyleri parlatmak için gri bir gölge, parlak bir kaplama seçin.

Beyaz duvar rengi

Rengin olmaması, beyazın hava, açık alan ve sağlık ile ilişkili olduğu anlamına gelir. Küçük duvar dekorasyonları ile aksan ayarlayabileceğiniz küçük odalar için idealdir. Beyaz saflık, berraklık, temizlik ve basitlik, yani verimliliktir. Çok fazla beyaz stres verici veya neredeyse körleştirici olabilir.

Bu temel renklerin dışında, alternatif birçok renk duvar boyası olarak kullanılabilir. Bunlardan bazıları:

Bej-Kum beji boya rengi

Sade bir ev dekorasyonunu tercih edenler, kullandığım duvar renkleri her tür mobilyaya uysun diyenler bej tonlarında karar kılabilir. Rahatlatıcı ve huzur verici bir renktir. Kum beji rengi boya örneklerini inceleyin.

Çakıl Taşı boya rengi

Çeşitli tonları bulunan çakıl taşı boya rengi de bej renk gibi birçok mobilya ve dekorasyon objesi ile uyum sağlar. Koyu tonlarını seçecekseniz, daha açık renk mobilya; açık tonları ile de koyu renk mobilyalar kullanabilirsiniz. Çakıl taşı duvar boya örneklerini inceleyin

Vanilya Çiçeği boya rengi

Son derece sade renklerden biri de vanilya çiçeği boya rengidir. Renkle kontrast yaratacak mobilyalar seçerek evinizde hoş bir hava yaratabilirsiniz. Yatak odası, yemek ve oturma odalarında çok tercih edilen bir renktir.

Deniz Kabuğu boya rengi

Açık bir renkte olan deniz kabuğu boya renginin en çok kullanılan 10 favori boya renginden biri olduğunu biliyor muydunuz? Daha önce bahsettiğimiz renk tonları gibi deniz kabuğu rengi de dekorasyonda çok uyumlu bir renktir.

Damla Sakızı boya rengi

Türk insanının damak zevkinden sonra, göz zevkini de fetheden damla sakızı rengi, açık renk boyalardan olduğu için hemen her renk mobilyaya uyar. Biraz kontrast yaratmak adına daha koyu renk mobilyalar seçilebilir.

Dağ Kristali boya rengi

Açık renk boyalara bir örnek daha dağ kristali rengi. Buzlu açık gri tonlarında olan renk, dekorasyon yaparken işinizi kolaylaştıracak. Özellikle kırmızılı, morlu , turunculu koyu renklerle çok çarpıcı duracaktır.

Fildişi boya rengi

Yıllardır favoriler arasında olan ve modası hiç geçmeyen bir duvar boyası rengi de fildişi. Son derece asil ve kibar bir hava kazanmak mümkün ve mobilyalarınızla da uyum içinde bir bütünlük sağlayacaktır. Oturma ve yatak odalarına çok yakışan bir renktir.

Gri boya rengi

Açıktan koyuya geniş bir renk tonu yelpazesi olan gri, eskiden sadece bürolara yakışan bir renk olarak düşünülürdü. Farklı koyuluktaki tonlarıyla şimdi artık modernden, marjinale farklı ev dekorasyonunun sevilen bir rengi oldu.

Hasır boya rengi

Kahverenginin açık tonlarından sayılan hasır rengi, odalarınıza aydınlık bir hava verecektir.

Humus boya rengi

Her ne kadar humus yemek daha alışılmış olsa da, duvar boyası olarak da son dönemlerin favorilerinden oldu humus duvar boyası rengi.

Hardal boya rengi

Sıcacık bir duvar boyası rengi, hardal… İster modern bir dekorasyonda, ister ahşap mobilyalı daha rustikal bir evde kullanın hemen odaya bir sıcaklık yayacaktır. Buz mavisi, gri, beyaz, siyah gibi renklerle oldukça uyumludur.

Hareli boya rengi

Hare, kelime anlamı olarak içinden damar gibi yollar geçen anlamına geliyor. Hareli boya da hareler şeklinde baskı gibi duran bir boyadır. Son zamanlarda özellikle kadınların sıkça ofis ve oda tasarımlarında tercih ettiği bir boya hareli boya rengi. Uzmanlar karanlık, ışık almayan odalar için önermiyor; daha ferah ve aydınlık odalarda boyanın özelliğinin daha belirgin görüneceğini söylüyorlar.

Hanımeli boya rengi

Hanımeli çiçeğinin tatlı sarı rengi, şimdi duvarlarımızı da süslüyor. Genelde iç cephe duvar boyası olarak tercih edilen hanımeli boya rengi, odaya aydınlık ve sıcak bir hava veriyor. Daha koyu tonlarda veya pastel mobilyalarla hoş bir kontrast yaratabilir.

Islak kum boya rengi

Evin birçok odasında kullanılabilen ıslak kum rengi, dekorasyonda sadeliği ve zarif şıklığı sevenlerin tercihi. Aydınlık odalarda tercih edilmesi öneriliyor. Bu renkle, dilerseniz minimalist bir görünüm yakalarken, kontrast renklerle daha modern ve dominant bir dekorasyon da tercih edebilirsiniz.

Ihlamur boya rengi

Mis gibi kokusuyla tüm sokağı sarıp sarmalayabilen ıhlamur çiçeğinin tatlı rengi, yine sıklıkla tercih edilen sade ve zarif bir renktir. Odalara aydınlık ve ferahlık verir.

Mum ışığı boya rengi

Boya renklerinde yaratıcılık sınır tanımıyor. Alışılmışın dışında bir renk olan mum ışığı rengi, mumun yanarken verdiği yansıma gibi, odaları aydınlatıyor. Birçok renkle uyum içinde kullanılabilen mum ışığı rengi ile koyu veya açık mobilya seçebilir ve farklı oda dekorasyonları deneyebilirsiniz.

Itır boya rengi

Her ne kadar duvar boyalarında yeni yeni renkler üretilse de, bunlar kaynaklarını genelde yine çok eski bir yerden; doğadan alıyorlar. Itır boya rengi de, ıtır yaprağından esinlenerek hazırlanmış bir renk. Genelde kadınlar tarafından tercih edilen renklerden biri. Her ne kadar doğadan seçilen bu renk tonları birbirine yakın gibi dursa da, duvara uygulandığında ve farklı mobilyalarla dekore edildiğinde her biri ile farklı bir hava oluştuğu gözlemlenebilir.

İnci tanesi boya rengi

Yüzyıllardan beri hayranlık duyulan ve hem aksesuar hem de dekorasyon objesi olarak kullanılan inciler, duvar boyalarında da çok tercih edilen renkler arasında. Hem iç, hem de dış cephede sıkça inci tanesi rengine rastlamak mümkün. Sade ve zarif bu renkle birçok renkte dekorasyon olasılığı da var.

Kumsal boya rengi

Kumsallar hem görsel olarak, hem de güneşten topladıkları sıcaklığı bize yansıtarak hemen pozitif enerji ile doldururlar. Kumsal rengi duvar boyası sayesinde, bu sıcaklık ve pozitifliği evlerde de yaşamak mümkün. Bir çok odaya ve birçok renkte mobilyaya uygun olan kumsal rengi önümüzdeki yıllarda da vazgeçilemeyen renkler arasında olacak gibi…

Kartepe boya rengi

Yine ilhamını doğadan, Kartepe’ den alan bir duvar boyası rengi. Sade ve minimalist bir renk olan kartepe son yılların gözde renklerinden. Birçok mobilya rengi ile ahenk oluşturması da bu rengin seçilmesinde etken oluyor.

Kese kağıdı boya rengi

Kahverenginin açık tonlarındandır kese kağıdı rengi. Tahta mobilyalarla çok uyumlu olabileceği gibi, beyaz, bej renklerle de kullanılabilir. Daha koyu renklerle kombinlemek isterseniz kırmızı, siyah, turuncu gibi farklı renkleri deneyebilirsiniz.

Lületaşı boya rengi

Yine ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden çıkıp, duvarlarımızı süsleyen bir renk; lületaşı duvar boyası rengi… Bu doğal renk tonlarının özelliği, hem modern, hem rustikal dekorasyonlarla son derece uyum içinde olmaları ve hemen her renkle kombine edilebilirlikleri.

Lila boya rengi

Dinamizmin ve başarının rengi mor ailesine ait lila, mor renge göre daha soft, daha hafif bir renk. Genelde genç kız odalarında ve kız çocuk odalarında tercih edilirken, artık evin hemen her odasında karşımıza çıkan renklerden biri.

Meltem boya rengi

Meltem rengi, bej ve beyaz arası tonlarda minimalist bir renk tonu. Duvar rengi olarak son derece doğal ve sade bir renk olması ve evin her yerine uygun olması nedeniyle tercih edilebiliyor.

Mine boya rengi

Mavi ile beyaz arası bir renk tonu olan mine rengi, özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Dinamik, modern dekorasyonlarla bir bütünlük oluşturan mine rengi, rahatlatıcı ve ferahlık verici özellikleri ile de seviliyor.

Rüzgar boya rengi

Mavinin tatlı bir tonu olan rüzgar rengi, yatak odaları, banyolar için son derece uygun bir renktir.

Sabah sisi boya rengi

Gri rengin açık tonlarından biri olan sabah sisi rengi, genelde aydınlık mekanlara uygundur. Fazla ışık almayan odaları daha karanlık gösterebilir. Ancak diğer renk ve mobilyalarla uyumu güzeldir. Özellikle de koyu renklerle…

Şampanya boya rengi

Eskiden beri çok sevilen renklerden biri olan şampanya rengi, duvar boyası olarak kullanıldığı odalara sıcaklık verir. Hem biraz daha şatafatlı hem de modern dekorasyonlarla uyum sağlar.

Şifon boya rengi

Gri beyaz arası renklerden biri de şifon rengi. Koyu renklerle son derece uyum sağlayan renk, yeni trend renklerden biri.

Şeftali boya rengi

Tatlı ve sıcak bir renk tonu olan şeftali rengi, duvar boyası olarak ilk çıktığı yıllarda dünyada otel ve gece kulüplerinde kullanılmış. Şimdilerde ise evimizin hemen her odasına uygun bir renk olarak tercih ediliyor.

Turkuaz boya rengi

Herhalde dünyada da Türkiye ile en çok özdeşleştirilen renktir turkuaz rengi. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılması şaşırtıcı değil. Açık renk mobilyalar, özellikle de beyazla çok uyumlu bir kullanımı olan renk mavinin sıcak tonlarından.

Taş boya rengi

Doğadan evimizin duvarlarına gelen bir renk daha taş boya rengi. Tüm uygulandığı odalara doğallık veren, sade ve kullanışlı bir renk.

Ürgüp boya rengi

Gül Kurusu tonlarında bir renk olan ürgüp boya rengi, beyaz ve bej ile son derece uyumlu kullanılabilir. Bu renk kombinasyonu ile romantik odalar ortaya çıkarabilirsiniz. Yatak odası, oturma odası gibi odalara ürgüp duvar boyası rengini uygulayabilirsiniz.

Vizon boya rengi

Vizon rengi, grinin bir tonu olmasına rağmen; ışığa göre renk değiştirebilir. Kahverengi ve gri arası bir algılaması vardır. Kırmızı, beyaz, bej, siyah gibi renklerle uyum gösterir.

Zencefil boya rengi

Zencefil, açık bir renk tonudur. Açık bej ve kahverengi arası bir renktir. Küçük odaları daha ferah göstermek için uygulanabilir.

Zemheri boya rengi

Grinin farklı bir tonu olan zemheri de son derece kullanışlı bir renktir. Her renk mobilya ile hemen her odaya uyum sağlar.

2020 popüler ev boya renkleri ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Renklerinizi akıllıca seçin

Her rengin psikolojik bir değeri olduğunu unutmayın. Belirli renklerin sizi nasıl hissettirdiğini düşünün; sakinlikten öfkeye kadar her duyguyu etkileyebilirler. Evinize huzur ve uyum getirmek için renklerinizi akıllıca seçmelisiniz; Bazı renklerin toplu olarak siz ve aileniz üzerinde ters etkisi olabilir.

Hangi ruh halini yaratmak istiyorsunuz? Hangi ruh halini almanıza yardımcı olacak renkler nelerdir?

Bu soruları yanıtlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, fikir edinmek için dergilere, dekorasyon kitaplarına, bloglara ve web sitelerine göz atın. Tekstilleriniz de sizi yönlendirsin. Kumaşlar, halılar, mobilyalar ve fayanslar duvar boyasından daha farklı renklerde mevcuttur; Bu yüzden önce bunları seçin ve ardından duvar renginiz hakkında bir karar verin.

Hoşunuza giden bir şey bulduğunuzda bir odadaki renkleri en fazla üç veya dört ile sınırlayın. Çok fazla renk bir odanın karışık veya dağınık görünmesini sağlayabilir. Duvar rengi bir odayı her şeyden daha hızlı dönüştürüyor; bu yüzden biraz deneme yapmaktan çekinmeyin.

Hangi Renk Hangi Odaya Uygundur?

Giriş holü, koridor, fuaye

Sıcak ve davetkar bir renk seçin, örneğin açık turuncu, sarı, bej veya renkli beyaz. Koridorlarda yeterli ışık yoktur; odayı aydınlatmak ve aksan ayarlamak için dolaylı ışık kaynakları ile çalışın. Açık kahverengi, tekstil ürünleri veya dekorasyon yoluyla vurgu yaparsanız da işe yarayabilir.

Oturma odası

Sosyal toplantı için kullanılan bir yer olarak, oturma odanız sıcak tonlar göstermelidir: kırmızı, sarı, turuncu veya kahverengi veya daha ince bej. Renklerin sıcaklık yaydığı yerlerde, konuşmayı teşvik ederler ve insanlar kendilerini bağlı hissederler. Daha fazla alan yanılsaması yaratmak istiyorsanız beyazla çalışabilirsiniz. Yaz aylarında çok fazla doğrudan güneş ışığı varsa, parlak mavi oturma odasını "soğutabilir". Oturma odanız daha sakin bir kendi kendini yansıtma alanı ise yeşil bir seçenek olabilir.

Mutfak

Mutfak, uyarıcı renkler için uygun bir yerdir. Kırmızı, turuncu ve sarı. Fiziksel yönümüzü etkileyerek yemek hazırlamak ve iştahınızı etkilemek için gereken enerjiyi sağlarlar. Kırmızı dekor genellikle restoranlarda bulunur, sohbetleri devam ettirir ve yiyecek isteklerini arttırır.

Yemek odası

Benzer şekilde, kırmızı renk şeması, bir yemek odası için iştahı teşvik etmek, konuşmayı teşvik etmek ve yiyecek beklentisini artırmak için iyi bir seçim olabilir. Kırmızı renk tonu olan ortamlarda, konuklarınızın yemeğinizde size iltifat etme olasılığı daha yüksektir.

Yatak odası

Yatak odasında kırmızı renkten uzak durun. Rahatlamayı ve uykuyu teşvik etmek, eşinizle ortak bir çizgi bulmak için yeşil, mavi veya açık mor bir renk tonu kullanmalısınız. Lavanta, düşünebilirsiniz. Daha koyu gölgeler daha belirgin etkiler yaratır; Ancak, odayı mülayim, donuk ve hatta iç karartıcı yapmamak için dikkatli olun.

Pembe aslında çocuklar üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir. Odaları hakkındaki seçimleri onlarla tartışmak akıllıca olur. Yaratıcılıklarını ifade etmelerinin ve mekanı kendileri olarak işaretlemelerinin ne kadar önemli olabileceğini unutmayın. Tabii bu bebek odaları için geçerli değildir.

Banyo

Beyaz tonlar ve sıcak renkler banyolar için popülerdir çünkü onları temizlikle ilişkilendiririz. Ama aynı zamanda mavi ve yeşil tonlar, örneğin turkuaz tazelik yaratabilir ve alanı rahatlatıcı bir spa deneyimine dönüştürebilir.

Jimnastik odaları

Kırmızı ve turuncu tonlar antrenmanınızı canlandırabilir ve sizi uyarıcı enerji ile yönlendirmeye yardımcı olabilirken, aynı zamanda ısı elementini ekleyebilir veya açlık hissi uyandırabilir. Karışımı sarı ve yeşil veya mavi ve yeşil renklerle yaparsanız egzersiz sırasında sizi mutlu ve dengeli hale getirebilir.

Ev ofisi veya çalışma odası

Yeşil, göz için rahatlatıcı ve sakin bir renktir ve herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç duymaz. Uzun konsantrasyon dönemleri için en iyi temel olan dengeyi yaratır. Ev ofisiniz veya çalışmanız için ikinci bir seçim mor olabilir, çünkü düşünmeyi, yansımayı ve içgörüyü yüksek derecede teşvik eder - çok düşünmeniz gerekiyorsa iyi bir seçimdir.

Koyu Renk Duvar Boyası

Eskiden daha çok açık ve pastel renkler tercih edilirken, günümüzde koyu renk duvarlar dekorasyonda oldukça fazla yer almaktadır. Koyu renk duvar boyası, odalara maskülen, dinamik ve modern bir hava verir. Ancak negatif bir etkisi odayı olduğundan daha küçük göstermesidir. O yüzden küçük odalarda renk seçimi odayı daha büyük gösteren tonlarda seçilse daha iyi olur.

En çok sevilen koyu renk duvar boyaları arasında koyu mor renk vardır. Bunu kırmızı ve tonları, siyah, koyu gri, kahverengi gibi temel renklerle bunların ara tonları izler.

Koyun renk duvar boyaları ile ilgili örnekler içeren detaylı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tavan Boyası Renkleri

Eskiden tavan denince akla beyaz boyalı tavanlar gelirdi. Renkli boyaların artması ve gün geçtikçe de renk yelpazelerinin fazlalaşması; ev dekorasyonunda daha cesur adımlar atılması ile rengarenk tavanlara da gözler alıştı. Artık akla gelen hemen her renk tavan boyası rengi olarak kullanılabiliyor. Yeter ki seçilen duvar rengi ve mobilyalarla bir uyum içinde olsun.

Dilerseniz bütünlük olması açısından duvar rengi ile aynı rengi tavanda da uygulatabilirsiniz. Kontrast olmasını istiyorsanız farklı bir renk de seçebilirsiniz. Odanızın tavanı çok alçak değilse, koyu renk bir tavan boyası rengi uygulanabilir. Açık renkler odanın tavanını daha yüksek gösterecektir, bunlar tavanı alçak odalara daha uygundur.

Tavan boyası önerileri ile ilgili detaylı yazımıza da inceleyebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Boya Renkleri

En sevilen ve en çok kullanılan duvar boyası renkleri hangileri dersiniz? Bu kadar çok boya çeşidinin olduğu bir zamanda bile insanlar en çok bazı klasik renk tonlarını favorileri olarak seçiyor.

Mavi ve tonları

Özellikle açık mavi renk her zaman çok seviliyor.

Mint Yeşili Rengi

Pastel tonlar arasında en ferahlık verici olanlardan biri olan mint yeşili de favori renkler arasında.

Kırmızı

Aşkın, hissiyatın ve tutkunun rengi kırmızıdan asla vazgeçilemez. Dinamik ve dikkat çekici dekorasyonlar için çok uygundur

Tarçın rengi

Tarçın, sıcaklık hissi ihtiyacı olan her ortam için idealdir. Doğulu ve mistik dekorasyonlara özellikle çok yakışır.

Pembe ve tonları

Pembe geçmişten günümüze her zaman her yaştan bir hayran kitlesi bulmuştur.

Dekoratif Boyalar

Evinize sanatsal ve dekoratif bir görüntü mü kazandırmak istiyorsunuz? Dekoratif boya tekniği ile bu çok kolay. Dilerseniz hazır olarak satılan dekoratif boya karışımlarından faydalanın, dilerseniz kendiniz birkaç rengi karıştırın. Dekoratif boya konusunda yaratıcılığın sınırı yok. Üstelik sadece karışım olarak değil, bazen tek renk boyalarla da dekoratif teknik kullanılarak harikalar yaratılabilir.

Gördüğünüz gibi, evinizdeki renkler basit çekicilik ve estetikten daha fazlası anlamına gelir. Bir odanın duvar boyası veya tavan rengi ruh halinizi ve düşüncelerinizi etkiler. Seçiminizin evinizdeki refah üzerinde güçlü bir etkisi olabilir.

Tıpkı sizin ve ailenizin evinizdeki refahını önemsediğiniz gibi, ürünlerimizi kullanan veya çözümlerimiz kullanılarak inşa edilen binalarda yaşayan insanlar için refah yaratırız.

Boya renklerinde sınır olmadığı gibi, insanların evlerini dekore ederken de hayal güçlerinde sınır bulunmuyor. Kalbinizde yatan ev rengi veya renkleri hangisi ise mutlaka ona uygun duvar boyası renkleri bulabilir ve hayallerinizdeki evi yaratabilirsiniz. Ayrıca modern boyalar, silinebilir özellikleri ile de son derece pratik ve uzun ömürlüdür.

Evinizi boyatmaya hazır mısınız?

Belirli renklere tepkinize ve hangi ruh haline ulaşmak istediğinize konsantre olun - bunu hangi renkle elde edebilirsiniz? Duyusal aşırı yük yerine görsel güvenlik sağlamak için bir odadaki renk sayısını çok az bir sayı ile sınırlayın. Ve yaptığınız seçimin kişiliğinizi yansıttığını unutmayın.

Back to Blog