Back to Blog

Ev Boyama Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Published by Kolayboya on
Ev Boyama Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Ev ya da ofisinizi boyatırken maliyetleri neler etkiliyor? Boyacı fiyatları nelere göre belirleriniyor? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.

Evinizi boyatmaya karar verdiğinizde ilk yapmanı gereken boya badana fiyatı için bir bütçe belirlemek ve iyi bir boyacı ustası ile o fiyat üzerinden anlaşmak. Peki boya badana fiyatları nelere göre değişkenlik gösteriyor ve bütçeniz ayarlarken nelere dikkat etmelisiniz? Boyacı fiyatlarını etkileyen tüm unsurları sizler için derledik, bu sayede evinizi yenilemeye karar verdiğiniz hangi unsurları değerlendirmeniz gerektiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Boya Yaptırırken Fiyatları Etkileyen Faktörler

Boya yapılacak mekanın hacmi, yani evinizin 1+1 mi 2+1 mi olduğu. Bunun yanında kaç metrekare yüzölçümüne sahip olduğu. Bu sayede eviniz için harcanacak boya miktarı da doğru şekilde hesaplanacaktır. Örneğin 1+1 50 metrekare bir ev için harcanacak boya miktarı muhtemelen 2+1 80 metrekare bir ev için harcanacak boya miktarından farklıdır. Kullanılan boya miktarının yanı sıra hacim büyüdüğünde ve oda sayısı arttığında boya işleminin de süresi uzayacaktır bu da boyacı ustasının emek maliyetini etkileyeceğinden boya badana fiyatını yukarı çekecek başka bir unsurdur.

Boyacı fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise kullanılacak boyanın fiyatıdır, boya fiyatları da içeriklerine göre farklılık gösterir. Örneğin su bazlı plastik boya fiyatları son dönemde dekoratif amaçlarla popülerlik kazanan italyan boya fiyatlarına göre daha uygundur. Kullanılan boyanın fiyatının yanı sıra bu boyanın uygulanmasında gerekli teknikler ve emek de boya badana fiyatını etkileyecektir. Özel uygulama teknikleri gerektiren desenli duvar boyaları emek maliyetini yukarı çekecek ve uygulama süresini de arttıracaktır. Bu nedenle kullanılan boya türü hem gerekli uygulama maliyetini hem de boya ham maliyetini etkileyen unsurlardır.

Evin eşyalı ya da eşyasız şekilde boyanması da yine boya badana fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur. Eşyasız evde evin yüzeylerinin daha kolay korunabilecek olması da sarfedien emeği azaltacaktır ancak eşyalı evde ise tam tersi söz konusudur. Eşyalı evlerde boya badana esnasında eşyaların zarar görmesini engellemek için ek önlemler almak gerekli olması durumunda eşyaların yerlerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle genelde eşyalı olan evlerin boya badana fiyatları eşyasız evlerin boya badana fiyatlarına göre nispeten daha yüksek olacaktır.

Boya yapılacak odada ek yüzeylerin işe dahil edilmesi yine boya badana maliyetini etkileyen bir diğer farktördür. Evinizi boyatırken kapıların ya da tavanın da boyanmasını talep etmeniz durumunda hem kullanılacak ek boya hem de işçilik açısından farklı maliyetler doğurur. Sadece duvarları değil de tavanın da boyanmasını istiyorsanız muhtemelen daha fazla nefes alabilen bir boya türü ile bu işlemin gerçekleşmesini talep edersiniz. Bu da toplam boya badana maliyetini yukarı çekecek bir işlemdir.

Boya badana fiyatlarını etkileyen faktörler

  • Yüzey alanı (boyanacak alanın boyutu)
  • Ek yüzeyler (kapı, tavan boyası ve benzeri)
  • Kullanılacak boyanın türü (ham madde maliyetini etkileyecektir.)

Boyacı fiyatlarını etkileyen faktörler

  • Evin eşyalı ya da eşyasız oluşu.
  • Evin eşyalı ya da eşyasız oluşu. (işçilik maliyetini etkileyecektir.)
  • Evde kaç odanın olduğu.

Unutmamak gerekir ki en doğru boya badana fiyatının alınması için boya yapılacak alanda profesyonel keşfin yapılması ve inceleme neticesinde kullanılacak boya türüne göre bir fiyatlama yapılması gerekmektedir. Son dönemlerde artan bu ihtiyaca en iyi çözümü Kolayboya olarak üretiyoruz. Web sitemiz üzerinden kolaylıkla teklif alma formunu doldurarak ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ölçüm aletleri ile detaylı şekilde çıkarılan ihtiyaçlar neticesinde en doğru ve şeffaf fiyatı alabilrisiniz.

Boyacı seçiminde dikkat edilmesi gerken unsurları bir diğer blog yazımızda sizler için derledik. Detaylı bilgi için boyacı seçimi hakkında hazırladığımız yazıya da göz atabilrisiniz.

Back to Blog