Back to Blog

Boya Renkleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Published by Kolayboya on
Boya Renkleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi boyatmaya ve yenilemeye karar verdiniz, üzerine ilk düşüneceğiniz soru hangi renk ya da hangi renklerde boyatmak olacaktır. Son dönemlerde ev boyatırken insanlar tek renk kullanımı yerine birbirinden fakrlı renklerle evlerini boyatmayı tercih ediyorlar. Bu sayede her bir odanın ışık alma durumundan odanın türüne kadar farklı etmenleri değerlendirerek doğru rengi buluyor ve duvar boyasından en yüksek verimi alıyorlar. Peki nedir bu verim dediğimiz:

Doğru Duvar Renginin Faydaları

  • Doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanmak.
  • En iyi görsel sonucu elde etmek.
  • Odanın hacmini içinizi rahatlatacak şekilde göstermek.
  • Odada kullanılan eşyalarla ve kişiliğinizle uyum.

Siz de evinizi boyattığınızda en doğru sonucu almak istiyorsanız boya rengine karar vermeden önce aşağıdaki kriterleri mutlaka göz önünde bulundurun.

Odanın Işık Alması

Boyatacağınız odanın hangi cepheye baktığı ve gün içerisinde ne kadar ışık aldığı renk tercihi yaparken önemli bir etmen. Eğer odanız ışık almıyorsa ve genel olarak karanlık bir yapıdaysa pastel renkler yerine daha parlak renkler kullanmanız daha aydınlık bir sonuç almanıza olanak sağlar. Bu gibi durumlarda fildişi, açık gri, bej, şampanya gibi çok tercih edilen ve aydınlık gösteren renklere yönebilirsiniz. Ancak odanız yeterince güneş alıyor ve mobilyalarınızla uyumlu olduğunu düşündüğünüz pastel renkler varsa onlara da yönelebilirsiniz. Bu gibi nedenle kuzey cephedeki evler nispeten daha açık renklerle boyanırken güney cepheye bakan evler daha pastel tonları tercih edebilir.

Oda Tipi

Oturma odası gibi genelde daha sakin zaman geçirmek ve dinlenmek için kullandığımız odalarda gözü yormayan dingin renkler seçebilirken çocuk odalarında turuncu gibi daha sıcak ve enerjik renkleri tercih edebiliyoruz. Yine yatak odası gibi bizi dinlendiren alanlarda dinginleştirici ve sakinleştirici renklere yönelebiliriz. Bu renkler arasında doğayı anımsatan yeşil tonları, gökyüzü mavisi ya da sakinleştirici mor tonları tercih edilebilir. Mutfakta ise iştah açıcı kırmızı gibi renklerin yanı sıra sarı gibi yemeği hazmetmeyi kolaylaştırdığına inanılan renkleri tercih edebilirsiniz. Oda tipine göre renk tercihi yaparken o odada hangi amaçla ne kadar zaman geçirdiğimizi göz önünde bulundurmalı ve ona göre renk tercihimizi yapmalıyız. Bu sayede odanın işlevi ile uyumlu ve size konfor sağlayacak tercihler yapabilirsiniz.

Oda Boyutları

Yine odanın boyurları da renk seçiminde önemli bir faktördür. Odada tavan yüksekliğinden odanın genel hacmine kadar farklı ölçüleri değerlendirerek duvar renklerini doğru tercih etmek odanın olduğundan küçük görünmesini engelleyebilir. Yine nispeten küçük kabul edilebilecek bir odada daha açık tonlarda boyama yapılarak oda olduğundan daha geniş ve ferah görünebilir. Ferah görünüm için tercih edebileceğiniz renkler arasında papaya, krem, şampanya renklerini gösterebiliriz.

Renklerin Anlamları

Doğru rengi seçerken hangi rengin insan psikolojisi üzerinde nasıl bir etki bıraktığını anlamak da renk seçiminizi kolaylaştırabilir. Bu nedenle farklı renklerin üzerimizde nasıl bir algı bıraktığını sizler için derledik.

Kırmızı: İştah açan ve kan akışını hızlandıran kırmızı rengi aksiyona davet eden enerjik bir renktir. Doğada kolayca ayırt edilebilen kırmızı rengi aynı zamanda dikkaç çekici de bir renktir.

Sarı: Güneşin de rengini temsil eden sarı rengi canlandırıcı ve aydınlatıcı bir algısı vardır aynı zamanda mantıksal tarafımızı da temsil eder ve aklın rengi olarak da anılır. Yine geçiciliği de temsil ettiği söylenebilir.

Turuncu: İnsanların kendilerini rahat hisstmelerini sağlayan davetkar ve canlı bir renktir. Enerjik ve pozitif bir hissiyat uyandırır.

Mavi: Denizi ve gökyüzünü anımsatan mavi renginin sakinleştirici bir etkisi olduğuna inanılır, daha dingin ve sakin bir atmosfer için doğru tonlarda mavi rengini tercih edebilirsiniz.

Yeşil: Yaratıcılığı arttırdığına inanılan yeşil rengi hem doğayı hem de vejeteryanlığı temsil eder. Güven veren bir renk olduğu için banka gibi farklı kuruluşlar da bu rengi tercih ederler.

Siyah: Gücü ve tutkuyu temsil eden siyah rengi doğru kullanıldığında konsantrasyonu ve çalışma azmini arttırabilecek olan siyah rengi aynı zamanda yanlış kullanımda negatif hissiyat doğurabilir.

Back to Blog