Back to Blog

Evinizi Geniş Ve Büyük Gösterecek 7 Tasarım Önerisi

Published by Kolayboya on
Evinizi Geniş Ve Büyük Gösterecek 7 Tasarım Önerisi

Ferah ve geniş alanları kim sevmez değil mi? Dar ve boğucu odalar yaşam enerjimizi de olumsuz yönde etkiler. Ancak evlerimizi hazırlarken iyi niyetle de olsa, verdiğimiz yanlış kararlar ve uyumsuz dekorasyon uygulamaları evimizin olduğundan da daha küçük görünmesine neden olur. Eviniz gözünüze olmasını istediğinizden daha küçük görünüyorsa, bunun sorumlusu sadece odaların yüzölçümü olmayabilir.

Duvarlarda kullanılan renkler, seçilen mobilyalar gibi etkenler de evin içinin olduğundan daha küçük görünmesine neden olur. Bunun çaresi yok mu tabii ki var. Küçük odalar hangi renge boyanmalı, küçük mekanları büyük göstermek için belli başlı hileler nedir konularını bu yazıda ele alacağız. Bu taktikleri siz de evinizde uygulayarak küçük ortamları bile daha geniş hale getirebilirsiniz.

Evinizi geniş ve büyük gösterecek 7 tasarım önerisini bir araya getirdik.

1-)Tavanları açık ve aydınlık renklerle boyayın

Koyu renklere boyanmış bir tavan, tüm odayı olduğundan daha basık ve küçük gösterir. Odanızı daha geniş ve yüksek tavanlı göstermek istiyorsanız daha açık ve aydınlık renkler seçebilirsiniz. Beyaz ve beyazın farklı tonları akıllıca seçimler olabilir. Evi büyük gösteren renkler konusunda boya firmaları da size danışmanlık yapabilir. Günümüzde binlerce farklı renk tonu bulmak mevcut. Aklınıza bile gelmeyecek renkleri bir katalogda inceleme yaparken keşfedebilir ve evinizde bir farklılık yaratabilirsiniz.

2-)Zemini aydınlık renklere boyayın

Bir odanın zemininin koyu renklere boyanması, o odanın hemen daha küçük görünmesini sağlar. Ayrıca koyu zemin renkleri tozu da daha çabuk gösterir. Oysa aydınlık renklerde boyanmış ve odanın geri kalanıyla bütünlük sağlayan zeminler odanızın daha büyük görünmesine katkıda bulunur. Beyaz kirlenmesi açısından zemine uygun gelmiyorsa, gri ve tonlarını tercih edebilirsiniz. Bu renk de evi büyük gösteren boya seçenekleri arasındadır. Beyaz kullanacaksanız çok basılan yerlere halı veya kilim serebilirsiniz. Bunun dışında birçok farklı renk seçeneği arasından da size uygun zemin boyası rengini seçebilirsiniz.

3-)Duvarları ve duvar kabartmalarını aynı renge boyayın

Bazı duvarlarda kabartmalı süslemeler olabilir. Bunları duvar için seçtiğiniz boyayla aynı renge boyarsanız bir bütünlük sağlamış olursunuz. Mobilyayı da uyumlu renklerde tercih ederseniz odanıza göz gezdiren biri optik olarak ortamı daha büyük olarak algılar. Aydınlık ve ferahlık hissi veren tonlar evi geniş gösteren renkler arasındadır. Duvar ve kabartma rengini farklı seçmek, odayı daraltır ve farklı mobilya renkleri de eklenince göz yorar.

4-)Mobilya ve duvar renginde bütünlük sağlayın

Evi geniş gösteren boya tonları seçmek tabii ki çok önemlidir. Ancak mobilya seçimi de en az o kadar büyük önem taşır. Duvar rengi ile aynı renk mobilya seçmek, odayı daha büyük gösterir. Ancak bunun sizin için sıkıcı ve monoton olacağına inanıyorsanız, duvar renginin farklı tonlarını veya olabildiğince duvar rengine uygun olacak tonlarda mobilya seçerek, odanızı daha geniş ve büyük gösterebilirsiniz.

5-)Alçak ve ayaklı mobilya seçin

Kısa boyu olan mobilyalar seçmek, duvarın daha fazla görünmesini sağlar bu da odayı daha yüksek gösterir. Ayaklı mobilyalar da aynı şekilde odayı boğmaz ve boş alanlar bırakarak daha geniş oda görünümü sağlar.

6-)Koyu duvar renkleri ile optik yanılgı yaratın

Koyu duvar rengi odayı büyük mü gösterecek, diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Koyu renk duvar boyası optik bir yanılgı yaratabilir, özellikle de o renge tezat açık renk mobilya ve dekorasyon objeleri kullanılırsa... Tabii ki bu iyi düşünülmesi ve akıllıca uygulanması gereken bir dekorasyon uygulamasıdır. Optik hile yapayım derken odanın olduğundan da küçük görünmesine neden olmak istemezsiniz.

7-)Duvara gömme mobilyalar

Duvara gömme kütüphane ve dolaplar size yerden tasarruf ettirirken, odada yer kaplamayarak otomatik olarak geniş bir görünüme yardımcı olur. Yeni ev inşaati sırasında bu opsiyonu göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Bu yazımızda sizlere küçük odalar için uygun boya renkleri , mobilyalar ve boyalarla optik hileler yaratarak evinizi nasıl daha geniş ve büyük göstereceğinizi anlatmaya çalıştık. Bu konuda uzmanlardan yardım alabileceğiniz gibi, kendiniz de araştırarak ve iyi bir planlamayla evinizi daha geniş göstermeyi başarabilirsiniz.

Back to Blog