Back to Blog

Küf Önleyici Boya Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Published by Kolayboya on
Küf Önleyici Boya Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Küf Önleyici Boya Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Eski ya da yeni farketmeden, her evde küf problem görülebilir. Sağlığı da tehdit eden küf oldukça rahatsızlık veren birsorundur. Evleri küf sorunundan korumak için bazı önlemler almak gerekir. Bu önlemlerin de başında küf önleyici boya gelir. Hem duvar hem tavanlarda küf önleyici boya kullanarak, küf oluşumunu önlemek mümkün.

1. Evlerde küf neden oluşur?

Evin yüzeyinde veya iç bölgelerinde nem bulunması, su sızıntıları, yalıtım eksiklikleri, çevresel faktörler, evde aşırı buhar birikmesi, yetersiz havalandırma gibi nedenlerle zaman içinde küf oluşabilir. Evlerin dış cephesinde iklimsel nedenlerden de görülebilen küf, evin içinde hem rahatsız edici koku yapar, hem görünüm olarak çirkindir hem de sağlık için çok zararlıdır.

2. Küf En Çok Evin Hangi Bölümlerinde Görülür?

Banyo-Tuvalet

Özellikle buhar oluşumundan dolayı banyolarda sıkça küf problem olur. Tuvaletler de de sıklıkla bu problemle karşılaşılabilir.

Pencere kenarları ve çevresi

Bu bölge en çok dıştan gelebilecek küf tehlikesinden etkilenir. Evde yeterince yalıtım olmaması da küf için bir nedendir.

Tavanlar

Tavanlarda küf de oldukça yaygın görülür. Özellikle çatı katlarında, izolasyona da bağlı olarak küf olasılığı artar.

Duvarlar

Yukarıda da saydığımız çeşitli etkenlerden dolayı duvarlarda da küf görülebilir.

3. Küf Önleyici Boya Nedir?

Küf önleyici boyanın özelliği kapatıcı etki göstermesi ve duvarın veya tavanın arka tarafındaki nemin ön tarafa çıkmasını engellemesidir. Antibakteriyel boyalar, duvarın nefes almasını önlemez ve kuru kalmasına destek verir. Duvardaki veya tavandaki sararmaları da engellerler.

4. Küf Önleyici Tavan Boyasının Özellikleri

Küf önleyici tavan boyaları akrilik, su bazlı, kokusuz, nefes alabilen, kapatıcı boyalardır. Tavanlarda çatlama ve kabarma yapmaz. Mantar ve küf oluşmasına da engel olur.

5. Küf Önleyici Boyaların Uygulama Aşamaları

Temizlik

Küf önleyici boya uygulamanın ilk aşaması, duvar ve tavanı temizlemek. Temizlenmeden boyanırsa, duvardaki mikroorganizmalar üremesine devam edip sorun yaratır. Çamaşır suyu ve suyu karıştırıp küflü bölgelere sıkın ve biraz bekletin. Ardından nemli bir bez ile duvarı silin ve kurumasını bekleyin. Bu arada ortamı iyice havalandırmayı unutmayın.

Zımparalama

Zımparalama da pürüssüz bir boyanın olmazsa olmazıdır. Duvarınız iyice kuruduktan sonra, pürüzlü yerleri spatula ile kazıyın, sonra da zımparalayın. Eğer duvarınızda hala boşluk, veya kusurlu bir yer kaldıysa onları da alçı veya macun ile kapatın.

Astar

Küf önleyici boya sürmeden uygulanacak bir işlem de, duvara astar sürmektir. Bu işlem oluşabilecek yeni küfün boyanızın üzerine geçmesidir. Ayrıca nemi de giderir.

Boya

En son aşamada sıra küf önleyici boyayı sürmeye geldi. Boyayı uygulamadan önce, duvarın iyice kuruduğundan emin olun. Küf önemli bir sorun olduğundan, kaliteli bir boya tercih etmelisiniz. Antibakteriyel olması küfe neden olan bakterileri yok etmesi açısından çok önemlidir. Boyanızı iki kat sürerseniz daha iyi olur.

Küf önleyici boya kullananlar, oldukça başarılı sonuçlar alındığını belirtiyor. Yukarıda saydığımız şekilde kendiniz de uygulayabilirsiniz, ancak bir uzmana uygulatırsanız hata yapma payınız azalır. Burada en önemli ve unutulmaması gereken nokta, küfe neyin neden olduğunu tespit etmek ve bununla mücadele etmektir. Bir uzmana danışmanızda yarar vardır çünkü onlar profesyonelce çalışarak size yardımcı olabilirler.

Küfe Karşı Alınabilecek Önlemler

Evlerde küf oluşumunu engellemek için birkaç ilave önlem de önermek istiyoruz. Alınacak bu önlemler sizi uzun yıllar küf probleminden koruyabilir;

Evinizi düzenli olarak havalandırmalısınız. Havasız kalan mekanlarda buhar ve nem daha kolay oluşur. Temizlik yaptığınız ve yemek pişirdiğiniz zamanlarda havalandırmaya daha da çok özen göstermelisiniz.

Rutubete karşı, dış cephe kaplaması ve yalıtımı yapmalı, evinizin içi, yavanlar, dış cephe için küfe dayanıklı kaliteli boyalar seçmelisiniz. Ayrıca her mekan için farklı özellikte boyalar da seçebilirsiniz. Örneğin mutfak ve tuvalet için farklı boyalar mevcuttur.

Duvarlara küf önleyici boya sürmeden önce mutlaka temizleme, zımparalama ve astar çekme aşamalarını uygulamalısınız. Her işlem sonrası duvarlar mutlaka kurumuş olmalıdır. Isı yalıtımı ve mantolama küfe karşı çok etkili çözümlerdir. Özellikle kuzeye bakan taraflarda daha fazla küf oluşabilir. Yalıtım ve mantolama bu cephelerde de çok işe yarar.

Back to Blog