Back to Blog

Tavan Boyası Önerileri

Published by Kolayboya on
Tavan Boyası Önerileri

Tavanı neden boyamalıyız? Önerilen renkler ve diğer ipuçları bu yazımızda.

Çoğu insan evini ya da ofisini boyatmaya karar verdiğinde ilk akıllarına gelen iç duvarlar ya da dış cephe boyasıdır, ancak tavan boyacanak mekanın atmosferinde çok önemli bir yer oynar. Bu yazımızda tavan boyası için önemli ipuçlarını sizinle paylaşacağız. Kimileri geleneceksel tavan boyaları ile yetinirken kimileri su bazlı boyaları tavanda tercih etmektedir. Eğer tavanınız pürüzsüz ve düz bir yapıdaysa farklı boya alternatifleri ile de çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Son dönemlerde ofislerde gördüğümüz bu trend tavanları farklı renk ve türde boyalarla gözlemleyebilmemize olanak sağladı.

Ev sahipleri ya da misafirler genellikle tavana bakmazlar ancak tavanlar yaşam alanlarımızın karakteristiği üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir.

Tavan Boyasının Faydaları

Tavanlarınızı boyatmak genel duvar boyalarına göre daha ekonomik olabilirken aynı zamanda odanızın karakterinin de en önemli tamamlayıcısıdır. Seçtiğiniz renge göre evinizin hacmini daha büyük ve ferah gösterebilir, daha sıcak bir atmosfer oluşturabilir ya da sevimli ve sıcak bir his yaratabilirsiniz. Aynı zamanda odanızdaki ufak kusurların da üstünü kolayca örtebilmenize olanak sağlar.

Tavan Boya Rengi Seçimi

Tavanınızı boyatmaya karar verdiğinizde seçeceğiniz rengi duvarlarda kulalndığınız ya da odaya hakim renklerden birini tercih edebilrisiniz. Ancak tercih edeceğiniz rengi ara tonlarda olmak yerine açık ya da koyu olarak belirlerseniz daha kontrastı yüksek, keskin ve odaklı bir tasarım elde edebilirsiniz. Daha çarpıcı bir görünüm için koyu renkleri de tercih edebilirsiniz, özellikle ofislerde yoğun kullanılan koyu kahverengi ve koyu mavi oluşturacağınız atmosfer için iyi bir tercih olabilir.

Tavan Boyanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavanınızı boyarken özellikle boyanın damlasına karşı duvar boyamaya göre daha sıkı önlemler almanız gereklidir, eviniş eşyalı ya da eşyasız olsun tüm zemini uygun bir örtü ile kapatmanız fayda sağlayacaktır. Eşyalı ev olması durumunda eşyaların üzerinin de uygun bir şekilde kapatılması gerekir. Tavandan sarkan avize ve benzeri cisimleri de çöp poşeti ya da benzeri bir örtüyle kapatmasınız.

Kullandığınız boyanın mutlaka tava için uygun bir boya türü olduğunu kontrol edin, bu sayede çok daha iyi bir sonuç ve görünüm elde edebilirsiniz. Duvar boyasında olduğu gibi kusurları ve prolemleri boyama öncesi düzeltip tavanın temiz olduğundan emin olun. Boyama işlemi için de doğru ekipmanları kullanmak istenmeyen fırça izlerinin de önüne geçecektir.

Kolay Boya Hizmeti Alın

Tüm bu boyama süreçleri gözünüzü korkutuyor ve uzman bir kadrodan yardım almak istiyorsanız bizi arayın ya da teklif formumuzu doldurun. Kolayboya ile evinizin ya da ofisinizin ihtiyacını ücretsiz keşif hizmeti sunarak sizinle birlikte belirliyoruz, daha sonra eğitimli uzman boyacı kadromuz ile söz verdiğimiz tarihte tam istediğiniz gibi boyuyoruz. Üstelik tüm süreci şeffaf bir şekilde sizinle birlikte yürütüyor, tüm sorumluluğu üstleniyoruz.

Back to Blog